Path 1 of Microwave License WQQH542
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH542
Path 1:
DFW010 ⇢ DFW020
Transmit and Receive Locations
DFW010
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DFW010 |
| Transmitter Callsign | WQQH542 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 82.0ft / 25.0m |
| Antenna Make | Ericsson |
| Antenna Model | ANT2 0.6 18 HP |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 94.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2929 Custer Road |
| City | Plano |
| County | COLLIN |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 682.4ft / 208.0m |
| Height of Structure | 103.0ft / 31.4m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 33-02-18.40 N, 096-44-05.00 W |
1: DFW010 - DFW020
| Segment Length | 2.190647mi / 3.525505km |
| Receive Location | DFW020 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | Ericsson |
| Antenna Model | ANT2 0.6 18 HP |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 641.4ft / 195.5m |
| Lat / Lon | 33-02-10.00 N, 096-41-49.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19625.00000000 | 0.00100% | 62.9dBm | Y | 46M1D7W, 183000.0, 16QAM
| Ericsson | TN18-2X-165T-16X-HP |
| 2: 19625.00000000 | 0.00100% | 61.9dBm | Y | 46M1D7W, 274500.0, 64QAM
| Ericsson | TN18-2X-248T-64X-HP |
| 3: 19625.00000000 | 0.00100% | 61.9dBm | Y | 46M1D7W, 320250.0, 128QAM
| Ericsson | TN18-2X-285T-128X-HP |
| 4: 19625.00000000 | 0.00100% | 60.9dBm | Y | 46M1D7W, 366000.0, 256QAM
| Ericsson | MLTN18-2X-315T-256HP |
| 5: 19625.00000000 | 0.00100% | 60.9dBm | Y | 46M1D7W, 411750.0, 512QAM
| Ericsson | TN18-2X-354T-512X-HP |
|