Path 1 of Microwave License WQQH548
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH548
Path 1:
DFW013 ⇢ DFW016
Transmit and Receive Locations
DFW013
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DFW013 |
| Transmitter Callsign | WQQH548 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | Ericsson |
| Antenna Model | ANT2 0.6 18 HP |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 81.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 17950 Preston Road |
| City | Dallas |
| County | COLLIN |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 650.3ft / 198.2m |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 140.1ft / 42.7m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 32-59-47.60 N, 096-47-51.70 W |
1: DFW013 - DFW016
| Segment Length | 3.508303mi / 5.646068km |
| Receive Location | DFW016 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | Ericsson |
| Antenna Model | ANT2 0.6 18 HP |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 692.3ft / 211.0m |
| Lat / Lon | 33-00-15.30 N, 096-44-16.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19325.00000000 | 0.00100% | 61.4dBm | Y | 46M1D7W, 183000.0, 16QAM
| Ericsson | TN18-2X-165T-16X-HP |
| 2: 19325.00000000 | 0.00100% | 60.4dBm | Y | 46M1D7W, 274500.0, 64QAM
| Ericsson | TN18-2X-248T-64X-HP |
| 3: 19325.00000000 | 0.00100% | 60.4dBm | Y | 46M1D7W, 320250.0, 128QAM
| Ericsson | TN18-2X-285T-128X-HP |
| 4: 19325.00000000 | 0.00100% | 59.4dBm | Y | 46M1D7W, 366000.0, 256QAM
| Ericsson | TN18-2X-315T-256X-HP |
| 5: 19325.00000000 | 0.00100% | 59.4dBm | Y | 46M1D7W, 411750.0, 512QAM
| Ericsson | TN18-2X-354T-512X-HP |
|