Path 1 of Microwave License WQSZ284
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ284
Path 1:
PV001 ⇢ OG001
Transmit and Receive Locations
PV001
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | PV001 |
| Transmitter Callsign | WQSZ284 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 34.8ft / 10.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.7° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 322.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | On top of Building at Jefferson and 25th St |
| City | Ogden |
| County | WEBER |
| State | UT |
| Elevation (AMSL) | 4,366.8ft / 1,331.0m |
| Height of Structure | 65.0ft / 19.8m |
| Overall Height | 74.8ft / 22.8m |
| Structure Type | BTWR - Building with Tower |
| Lat / Lon | 41-13-16.60 N, 111-57-57.70 W |
1: PV001 - OG001
| Segment Length | 1.249827mi / 2.011402km |
| Receive Location | OG001 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,294.9ft / 1,309.1m |
| Lat / Lon | 41-14-08.60 N, 111-58-49.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18060.00000000 | 0.00100% | 53.9dBm | N | 55M0D7W, 488770.0, 256QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10-18-C56-256QAM |
|