Path 1 of Microwave License WQSZ287
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ287
Path 1:
JEFFERSON ⇢ MURPHY
Transmit and Receive Locations
JEFFERSON
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | JEFFERSON |
| Transmitter Callsign | WQSZ287 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 39.4ft / 12.0m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85010089049 |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 294.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1371 W. Jefferson Blvd. |
| City | Los Angeles |
| County | LOS ANGELES |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 172.6ft / 52.6m |
| Height of Structure | 32.8ft / 10.0m |
| Overall Height | 41.0ft / 12.5m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 34-01-32.60 N, 118-17-48.30 W |
1: JEFFERSON - MURPHY
| Segment Length | 0.991699mi / 1.595985km |
| Receive Location | MURPHY |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 39.4ft / 12.0m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85010089049 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8° |
| Beamwidth | 3.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 197.5ft / 60.2m |
| Lat / Lon | 34-01-54.10 N, 118-18-44.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11325.00000000 | 0.00070% | 53.8dBm | N | 27M2D1D, 177400.0, 256QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP-11800 |
|