Path 1 of Microwave License WQSZ289
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ289
Path 1:
BRANDY DRIVE ⇢ UNION SCHOOL
Transmit and Receive Locations
BRANDY DRIVE
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BRANDY DRIVE |
| Transmitter Callsign | WQSZ289 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 193.9ft / 59.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60BMPT |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 298.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Brandy Drive |
| City | Hartsville |
| County | DARLINGTON |
| State | SC |
| Elevation (AMSL) | 214.9ft / 65.5m |
| Tower Registration Number | 1287492 |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 193.9ft / 59.1m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 34-19-51.50 N, 080-05-27.00 W |
1: BRANDY DRIVE - UNION SCHOOL
| Segment Length | 10.700126mi / 17.220189km |
| Receive Location | UNION SCHOOL |
| Receiver Callsign | WQSZ297 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60BMPT |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 349.1ft / 106.4m |
| Lat / Lon | 34-24-19.80 N, 080-15-18.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6034.15000000 | 0.00100% | 65.9dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-C128F30-163 |
|