Path 1 of Microwave License WQSZ291
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ291
Path 1:
DENNIS ROAD ⇢ N WATEREE
Transmit and Receive Locations
DENNIS ROAD
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | DENNIS ROAD |
| Transmitter Callsign | WQSZ291 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60BMPT |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 262.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Dennis Road |
| City | Kershaw |
| County | KERSHAW |
| State | SC |
| Elevation (AMSL) | 421.9ft / 128.6m |
| Tower Registration Number | 1287791 |
| Height of Structure | 194.9ft / 59.4m |
| Overall Height | 199.1ft / 60.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 34-25-35.40 N, 080-32-22.50 W |
1: DENNIS ROAD - N WATEREE
| Segment Length | 9.836601mi / 15.830479km |
| Receive Location | N WATEREE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60BMPT |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 454.1ft / 138.4m |
| Lat / Lon | 34-24-24.00 N, 080-42-36.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6197.24000000 | 0.00100% | 63.9dBm | N | 30M0D7W, 185000.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-C256F30-185 |
|