Path 2 of Microwave License WQSZ303
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ303
Path 2:
DONOR ⇢ WIND PARK
Transmit and Receive Locations
DONOR
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | DONOR |
| Transmitter Callsign | WQSZ303 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 234.9ft / 71.6m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE |
| Antenna Model | A-ANT-11G-48-C-A |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.5° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 68.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Co Rd 18 (Adrian #89108) |
| City | ADRIAN |
| County | OLDHAM |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 4,257.9ft / 1,297.8m |
| Tower Registration Number | 1052972 |
| Height of Structure | 259.8ft / 79.2m |
| Overall Height | 279.9ft / 85.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-14-20.30 N, 102-44-42.40 W |
1: DONOR - WIND PARK
| Segment Length | 9.921373mi / 15.966907km |
| Receive Location | WIND PARK |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 42.0ft / 12.8m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE |
| Antenna Model | A-ANT-11G-48-C-A |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,067.9ft / 1,239.9m |
| Lat / Lon | 35-17-33.60 N, 102-34-56.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 52000.0, 0QPSK
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 2: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 122000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 3: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 157000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 4: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 192000.0, 64QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 5: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 227000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 6: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 279000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
| 7: 10815.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 37M3D7W, 262000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFCV02 HAAM |
|