Path 1 of Microwave License WQSZ306
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ306
Path 1:
TW_Ox_Sol ⇢ Willis Peak
Transmit and Receive Locations
TW_Ox_Sol
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | TW_Ox_Sol |
| Transmitter Callsign | WQSZ306 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 37.1ft / 11.3m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP2-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.1° |
| Gain | 40.2dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 336.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2292 E. Hueneme Road |
| City | Oxnard |
| County | VENTURA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 22.0ft / 6.7m |
| Height of Structure | 40.0ft / 12.2m |
| Overall Height | 40.0ft / 12.2m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 34-08-49.00 N, 119-08-49.00 W |
1: TW_Ox_Sol - Willis Peak
| Segment Length | 11.715388mi / 18.854096km |
| Receive Location | Willis Peak |
| Receiver Callsign | WQHU410 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP2-23 |
| Gain | 40.2° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,194.9ft / 364.2m |
| Lat / Lon | 34-18-09.50 N, 119-13-44.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23120.00000000 | 0.00100% | 57.2dBm | N | 36M2D7W, 57000.0, 0QPSK
| DRAGONWAVE INC | 23HS40SFC057 |
|