Path 1 of Microwave License WQSZ307
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ307
Path 1:
Nashua ⇢ New Hampton
Transmit and Receive Locations
Nashua
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Nashua |
| Transmitter Callsign | WQSZ307 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 57.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2950 Asherton Ave |
| City | Nashua |
| County | CHICKASAW |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 1,044.9ft / 318.5m |
| Tower Registration Number | 1249739 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 309.7ft / 94.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 42-55-45.40 N, 092-32-19.30 W |
1: Nashua - New Hampton
| Segment Length | 12.986069mi / 20.899059km |
| Receive Location | New Hampton |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,111.9ft / 338.9m |
| Lat / Lon | 43-01-50.70 N, 092-19-22.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6345.49000000 | 0.00070% | 63.5dBm | N | 30M0D7W, 164000.0, 128QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-L6i-4DS3-GigE |
|