Path 2 of Microwave License WQSZ308
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ308
Path 2:
New Hampton ⇢ Lawler
Transmit and Receive Locations
New Hampton
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | New Hampton |
| Transmitter Callsign | WQSZ308 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 79.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | New Hampton Iowa |
| City | New Hampton |
| County | CHICKASAW |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 1,111.9ft / 338.9m |
| Tower Registration Number | 1256687 |
| Height of Structure | 309.7ft / 94.4m |
| Overall Height | 309.7ft / 94.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 43-01-50.70 N, 092-19-22.60 W |
1: New Hampton - Lawler
| Segment Length | 7.980916mi / 12.844044km |
| Receive Location | Lawler |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,151.9ft / 351.1m |
| Lat / Lon | 43-03-06.30 N, 092-10-04.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6093.45000000 | 0.00070% | 62.8dBm | N | 30M0D7W, 187000.0, 256QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 2: 6093.45000000 | 0.00070% | 62.8dBm | N | 30M0D7W, 164000.0, 128QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 3: 6093.45000000 | 0.00070% | 62.8dBm | N | 30M0D7W, 140000.0, 64QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 4: 6093.45000000 | 0.00070% | 62.8dBm | N | 30M0D7W, 116000.0, 32QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
|