Path 3 of Microwave License WQSZ308
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ308
Path 3:
New Hampton ⇢ Hwy 63 Jericho
Transmit and Receive Locations
New Hampton
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | New Hampton |
| Transmitter Callsign | WQSZ308 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 240.2ft / 73.2m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 14.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | New Hampton Iowa |
| City | New Hampton |
| County | CHICKASAW |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 1,111.9ft / 338.9m |
| Tower Registration Number | 1256687 |
| Height of Structure | 309.7ft / 94.4m |
| Overall Height | 309.7ft / 94.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 43-01-50.70 N, 092-19-22.60 W |
1: New Hampton - Hwy 63 Jericho
| Segment Length | 12.697752mi / 20.435058km |
| Receive Location | Hwy 63 Jericho |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 240.2ft / 73.2m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PL6-57W |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,190.0ft / 362.7m |
| Lat / Lon | 43-12-31.90 N, 092-15-36.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6063.80000000 | 0.00070% | 65.8dBm | N | 30M0D7W, 187000.0, 256QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 2: 6063.80000000 | 0.00070% | 65.8dBm | N | 30M0D7W, 164000.0, 128QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 3: 6063.80000000 | 0.00070% | 65.8dBm | N | 30M0D7W, 140000.0, 64QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
| 4: 6063.80000000 | 0.00070% | 65.8dBm | N | 30M0D7W, 116000.0, 32QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-6i L6Ghz 30Mhz |
|