Path 1 of Microwave License WQSZ309
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ309
Path 1:
Adelphia ⇢ IVY CREEK
Transmit and Receive Locations
Adelphia
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Adelphia |
| Transmitter Callsign | WQSZ309 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX800-11B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.2° |
| Azimuth | 261.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2830 LINKHORNE DRIVE |
| City | LYNCHBURG |
| County | LYNCHBURG CITY |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 776.9ft / 236.8m |
| Height of Structure | 148.0ft / 45.1m |
| Overall Height | 151.9ft / 46.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 37-25-00.30 N, 079-12-13.20 W |
1: Adelphia - IVY CREEK
| Segment Length | 3.280146mi / 5.278885km |
| Receive Location | IVY CREEK |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX3-11W |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 798.9ft / 243.5m |
| Lat / Lon | 37-24-33.90 N, 079-15-45.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10775.00000000 | 0.00100% | 63.3dBm | N | 36M7D7W, 248000.0, 256 QAM
| ERICSSON | MLTN11-2X 248T-256X |
|