Path 1 of Microwave License WQSZ318
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ318
Path 1:
DM03IP412 ⇢ DM03IP410
Transmit and Receive Locations
DM03IP412
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DM03IP412 |
| Transmitter Callsign | WQSZ318 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 141.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 338th St. (Dewit #50831) |
| City | Clear Lake |
| County | CERRO GORDO |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 1,190.0ft / 362.7m |
| Tower Registration Number | 1224988 |
| Height of Structure | 259.8ft / 79.2m |
| Overall Height | 269.0ft / 82.0m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 43-15-11.40 N, 093-21-26.30 W |
1: DM03IP412 - DM03IP410
| Segment Length | 9.544934mi / 15.361087km |
| Receive Location | DM03IP410 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8° |
| Beamwidth | 3.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,167.0ft / 355.7m |
| Lat / Lon | 43-08-41.70 N, 093-14-23.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10895.00000000 | 0.00100% | 57.8dBm | N | 37M3D7W, 157000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFC157V02 |
|