Path 1 of Microwave License WQSZ319
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ319
Path 1:
WEST ORANGE ⇢ ALPINE
Transmit and Receive Locations
WEST ORANGE
| Radio Service | TI - TV Intercity Relay |
| Transmit Location | WEST ORANGE |
| Transmitter Callsign | WQSZ319 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | PAR6-65B |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 57.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 416 EAGLE ROCK AVENUE |
| City | WEST ORANGE |
| County | ESSEX |
| State | NJ |
| Elevation (AMSL) | 622.0ft / 189.6m |
| Tower Registration Number | 1060205 |
| Height of Structure | 346.1ft / 105.5m |
| Overall Height | 346.1ft / 105.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 40-48-08.00 N, 074-14-47.00 W |
1: WEST ORANGE - ALPINE
| Segment Length | 20.187357mi / 32.488412km |
| Receive Location | ALPINE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 98.4ft / 30.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | PAR6-65B |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 520.0ft / 158.5m |
| Lat / Lon | 40-57-39.00 N, 073-55-21.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 7112.50000000 | 0.00500% | 66.3dBm | N | 25M0D7W, 105400.0, 64QAM
| RF CENTRAL | RFX-7GL |
|