Path 1 of Microwave License WQSZ324
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ324
Path 1:
DM03IP829 ⇢ DM03IP112
Transmit and Receive Locations
DM03IP829
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DM03IP829 |
| Transmitter Callsign | WQSZ324 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 301.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1630 LOOVER MUSCATINE RD |
| City | IOWA CITY |
| County | JOHNSON |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 684.1ft / 208.5m |
| Tower Registration Number | 1050586 |
| Height of Structure | 136.2ft / 41.5m |
| Overall Height | 136.2ft / 41.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-38-46.00 N, 091-30-33.00 W |
1: DM03IP829 - DM03IP112
| Segment Length | 2.378178mi / 3.827308km |
| Receive Location | DM03IP112 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 168.0ft / 51.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 689.0ft / 210.0m |
| Lat / Lon | 41-39-50.00 N, 091-32-54.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23075.00000000 | 0.00100% | 54.8dBm | N | 45M0D7W, 154000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HY50EFC154V02 |
|