Path 1 of Microwave License WQSZ330
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ330
Path 1:
Shapleigh ⇢ Waterboro
Transmit and Receive Locations
Shapleigh
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Shapleigh |
| Transmitter Callsign | WQSZ330 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 85.0ft / 25.9m |
| Antenna Make | Radio Waves, Inc. |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.9° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 103.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 248 Country Road |
| City | Shapleigh |
| County | YORK |
| State | ME |
| Elevation (AMSL) | 1,035.1ft / 315.5m |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 190.0ft / 57.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 43-32-37.10 N, 070-47-32.40 W |
1: Shapleigh - Waterboro
| Segment Length | 6.563936mi / 10.563634km |
| Receive Location | Waterboro |
| Receiver Callsign | KBY73 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 109.9ft / 33.5m |
| Antenna Make | Radio Waves, Inc. |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 502.0ft / 153.0m |
| Lat / Lon | 43-31-17.00 N, 070-39-55.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6382.55000000 | 0.00010% | 62.0dBm | N | 5M00D7W, 24000.0, QAM/128
| Aviat Networks | I600SL6-5M-128Q-16T-24 |
|