Path 1 of Microwave License WQSZ335
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ335
Path 1:
DM03XC840 ⇢ DM13XC077
Transmit and Receive Locations
DM03XC840
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DM03XC840 |
| Transmitter Callsign | WQSZ335 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.5° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 32.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5200 PARK AVENUE |
| City | Des Moines |
| County | POLK |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 812.7ft / 247.7m |
| Height of Structure | 120.1ft / 36.6m |
| Overall Height | 126.6ft / 38.6m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 41-33-17.00 N, 093-41-08.00 W |
1: DM03XC840 - DM13XC077
| Segment Length | 2.386061mi / 3.839994km |
| Receive Location | DM13XC077 |
| Receiver Callsign | WQSZ333 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 943.9ft / 287.7m |
| Lat / Lon | 41-35-02.00 N, 093-39-39.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21975.00000000 | 0.00100% | 54.9dBm | N | 45M0D7W, 285000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HY50EFC285V02 |
|