Path 3 of Microwave License WQSZ340
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ340
Path 3:
DOUGHERTY GA ⇢ LULA LAKE
Transmit and Receive Locations
DOUGHERTY GA
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DOUGHERTY GA |
| Transmitter Callsign | WQSZ340 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-59L LF |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.2° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 2.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 109 Tower Rd |
| City | Menlo |
| County | WALKER |
| State | GA |
| Elevation (AMSL) | 2,169.0ft / 661.1m |
| Tower Registration Number | N/A |
| Height of Structure | 121.1ft / 36.9m |
| Overall Height | 122.0ft / 37.2m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 34-37-32.60 N, 085-28-09.10 W |
1: DOUGHERTY GA - LULA LAKE
| Segment Length | 8.101315mi / 13.037806km |
| Receive Location | LULA LAKE |
| Receiver Callsign | WQSZ339 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 142.1ft / 43.3m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-59L LF |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,253.0ft / 686.7m |
| Lat / Lon | 34-44-35.20 N, 085-27-44.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5945.20000000 | 0.00100% | 61.4dBm | N | 27M3D7W, 182000.0, 256QAM
| ERICSSON | MLTN6L 2X 182T 256X HP |
| 2: 6004.50000000 | 0.00100% | 61.4dBm | N | 27M3D7W, 182000.0, 256QAM
| ERICSSON | MLTN6L 2X 182T 256X HP |
|