Path 1 of Microwave License WQSZ342
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ342
Path 1:
IN03UB017 ⇢ IN03UB016
Transmit and Receive Locations
IN03UB017
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | IN03UB017 |
| Transmitter Callsign | WQSZ342 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 298.9ft / 91.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 280.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | SW 3RD STREET |
| City | WASHINGTON |
| County | DAVIESS |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 571.9ft / 174.3m |
| Tower Registration Number | 1030535 |
| Height of Structure | 399.9ft / 121.9m |
| Overall Height | 414.0ft / 126.2m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 38-38-49.40 N, 087-10-52.50 W |
1: IN03UB017 - IN03UB016
| Segment Length | 6.850957mi / 11.025550km |
| Receive Location | IN03UB016 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 83.0ft / 25.3m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8° |
| Beamwidth | 3.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 518.4ft / 158.0m |
| Lat / Lon | 38-39-54.40 N, 087-18-20.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10835.00000000 | 0.00100% | 57.8dBm | N | 26M8D7W, 118000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY30EFC118V02 |
|