Path 1 of Microwave License WQSZ346
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ346
Path 1:
IN03UB022 ⇢ IN03UB006
Transmit and Receive Locations
IN03UB022
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | IN03UB022 |
| Transmitter Callsign | WQSZ346 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Polarization | H |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 160.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 905 Crawford St. |
| City | Terre Haute |
| County | VIGO |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 488.5ft / 148.9m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 39-27-32.40 N, 087-24-13.30 W |
1: IN03UB022 - IN03UB006
| Segment Length | 2.247841mi / 3.617550km |
| Receive Location | IN03UB006 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 225.1ft / 68.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 497.0ft / 151.5m |
| Lat / Lon | 39-25-41.80 N, 087-23-22.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17915.00000000 | 0.00100% | 62.1dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 18QS50HFC171V03 |
|