Path 1 of Microwave License WQSZ357
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ357
Path 1:
ES0021 ⇢ LAC935
Transmit and Receive Locations
ES0021
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | ES0021 |
| Transmitter Callsign | WQSZ357 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Polarization | H |
| Tilt | -1.2° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 200.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | I-15& FORT IRWIN RD |
| City | SAN BERNARDINO |
| County | SAN BERNARDINO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 5,263.1ft / 1,604.2m |
| Height of Structure | 60.0ft / 18.3m |
| Overall Height | 61.0ft / 18.6m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 35-27-11.10 N, 116-35-43.30 W |
1: ES0021 - LAC935
| Segment Length | 18.475292mi / 29.733110km |
| Receive Location | LAC935 |
| Receiver Callsign | WPND646 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,440.9ft / 1,048.8m |
| Lat / Lon | 35-12-05.90 N, 116-42-30.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6226.89000000 | 0.00100% | 66.9dBm | N | 30M0D7W, 160000.0, 128 QAM
| ALCATEL-LUCENT USA, INC. | 95MPR61-H128F30-160-H |
|