Path 1 of Microwave License WQSZ393
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ393
Path 1:
FIRST RADIO LANE ⇢ WLLK TOWER SITE
Transmit and Receive Locations
FIRST RADIO LANE
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | FIRST RADIO LANE |
| Transmitter Callsign | WQSZ393 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 262.5ft / 80.0m |
| Antenna Make | MARTI |
| Antenna Model | SC-48 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 21.0dBi |
| Beamwidth | 16.0° |
| Azimuth | 233.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 101 FIRST RADIO LANE |
| City | SOMERSET |
| County | PULASKI |
| State | KY |
| Elevation (AMSL) | 1,017.1ft / 310.0m |
| Tower Registration Number | 1043674 |
| Height of Structure | 325.1ft / 99.1m |
| Overall Height | 329.4ft / 100.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 37-07-03.00 N, 084-36-42.00 W |
1: FIRST RADIO LANE - WLLK TOWER SITE
| Segment Length | 4.541264mi / 7.308458km |
| Receive Location | WLLK TOWER SITE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 210.0ft / 64.0m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | PR-950 |
| Gain | 18.2° |
| Beamwidth | 12.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,029.9ft / 313.9m |
| Lat / Lon | 37-04-41.00 N, 084-40-39.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 951.50000000 | 0.00025% | 55.9dBm | N | 300KF8E
| MOSELEY | PCL-6010 |
|