Path 1 of Microwave License WQSZ399
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ399
Path 1:
FIRST RADIO LANE ⇢ WSEK TOWER SITE
Transmit and Receive Locations
FIRST RADIO LANE
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | FIRST RADIO LANE |
| Transmitter Callsign | WQSZ399 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 298.6ft / 91.0m |
| Antenna Make | MARK |
| Antenna Model | P-9A72G |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 22.1dBi |
| Beamwidth | 12.5° |
| Azimuth | 73.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 101 FIRST RADIO LANE |
| City | SOMERSET |
| County | PULASKI |
| State | KY |
| Elevation (AMSL) | 1,017.1ft / 310.0m |
| Tower Registration Number | 1043674 |
| Height of Structure | 325.1ft / 99.1m |
| Overall Height | 329.4ft / 100.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 37-07-03.00 N, 084-36-42.00 W |
1: FIRST RADIO LANE - WSEK TOWER SITE
| Segment Length | 8.767276mi / 14.109567km |
| Receive Location | WSEK TOWER SITE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 252.6ft / 77.0m |
| Antenna Make | MARTI |
| Antenna Model | SC-48 |
| Gain | 21.0° |
| Beamwidth | 16.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,200.8ft / 366.0m |
| Lat / Lon | 37-09-16.00 N, 084-27-35.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 944.50000000 | 0.00025% | 56.4dBm | N | 300KF8E
| MOSELEY | PCL-6010 |
|