Path 1 of Microwave License WQSZ401
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ401
Path 1:
OM03IP441 ⇢ OM03IP440
Transmit and Receive Locations
OM03IP441
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | OM03IP441 |
| Transmitter Callsign | WQSZ401 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 202.1ft / 61.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 137.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Between Old Hwy 8 and Hwy 276, South of Freemont. NE00009 |
| City | Fremont |
| County | DODGE |
| State | NE |
| Elevation (AMSL) | 1,179.1ft / 359.4m |
| Tower Registration Number | 1229629 |
| Height of Structure | 211.0ft / 64.3m |
| Overall Height | 211.0ft / 64.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 41-24-45.90 N, 096-27-46.60 W |
1: OM03IP441 - OM03IP440
| Segment Length | 8.328823mi / 13.403945km |
| Receive Location | OM03IP440 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,147.0ft / 349.6m |
| Lat / Lon | 41-19-24.50 N, 096-21-18.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11385.00000000 | 0.00100% | 60.4dBm | N | 37M3D7W, 192000.0, 64QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY40EFC192V02 |
|