Path 1 of Microwave License WQSZ411
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ411
Path 1:
OM03IP465 ⇢ OM03IP466
Transmit and Receive Locations
OM03IP465
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | OM03IP465 |
| Transmitter Callsign | WQSZ411 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 112.9ft / 34.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 271.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 972 294th Road |
| City | Seward |
| County | SEWARD |
| State | NE |
| Elevation (AMSL) | 1,507.9ft / 459.6m |
| Tower Registration Number | 1240663 |
| Height of Structure | 115.2ft / 35.1m |
| Overall Height | 115.2ft / 35.1m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 40-49-28.90 N, 097-07-11.70 W |
1: OM03IP465 - OM03IP466
| Segment Length | 10.458727mi / 16.831695km |
| Receive Location | OM03IP466 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8° |
| Beamwidth | 3.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,565.0ft / 477.0m |
| Lat / Lon | 40-49-42.40 N, 097-19-09.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11325.00000000 | 0.00100% | 57.8dBm | N | 26M8D7W, 118000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HY30EFC118V02 |
|