Path 1 of Microwave License WQSZ415
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ415
Path 1:
RAMIREZ ROAD ⇢ HONCUT
Transmit and Receive Locations
RAMIREZ ROAD
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | RAMIREZ ROAD |
| Transmitter Callsign | WQSZ415 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX800-11B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.2° |
| Azimuth | 348.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 11817 State Hwy 70 (CA13605-A) |
| City | Marysville |
| County | YUBA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 85.0ft / 25.9m |
| Tower Registration Number | 1217581 |
| Height of Structure | 182.1ft / 55.5m |
| Overall Height | 187.0ft / 57.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-18-04.20 N, 121-35-30.30 W |
1: RAMIREZ ROAD - HONCUT
| Segment Length | 5.838150mi / 9.395595km |
| Receive Location | HONCUT |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX800-11B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 107.0ft / 32.6m |
| Lat / Lon | 39-23-02.20 N, 121-36-51.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00100% | 61.1dBm | N | 30M0D7W, 114200.0, 32QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-H32F30-114 |
|