Path 1 of Microwave License WQSZ420
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ420
Path 1:
PL13SH822 ⇢ PL11SH605
Transmit and Receive Locations
PL13SH822
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PL13SH822 |
| Transmitter Callsign | WQSZ420 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 180.1ft / 54.9m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SBX2-107AMPT |
| Polarization | H |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 35.1dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 141.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 255 Stone Jug Rd |
| City | Lewisberry |
| County | YORK |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 1,077.8ft / 328.5m |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 40-06-12.10 N, 076-53-22.60 W |
1: PL13SH822 - PL11SH605
| Segment Length | 3.733802mi / 6.008974km |
| Receive Location | PL11SH605 |
| Receiver Callsign | WQRE247 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 188.0ft / 57.3m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SBX2-107AMPT |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.1° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 875.0ft / 266.7m |
| Lat / Lon | 40-03-40.50 N, 076-50-43.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10835.00000000 | 0.00100% | 55.0dBm | N | 30M0D7W, 185000.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C256A30-185 |
| 2: 10835.00000000 | 0.00100% | 55.0dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C128A30-163 |
| 3: 10835.00000000 | 0.00100% | 55.0dBm | N | 30M0D7W, 138000.0, 64QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C64A30-138 |
| 4: 10835.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 30M0D7W, 109000.0, 32QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C32A30-109 |
| 5: 10835.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 30M0D7W, 87000.0, 16QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C16A30-87 |
| 6: 10835.00000000 | 0.00100% | 57.0dBm | N | 30M0D7W, 44000.0, 4QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C4A30-44 |
|