Path 1 of Microwave License WQSZ426
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ426
Path 1:
WA07SH437 ⇢ WA03SH158
Transmit and Receive Locations
WA07SH437
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | WA07SH437 |
| Transmitter Callsign | WQSZ426 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB2-107AMPT |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.1dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 343.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Interstate 66 |
| City | Front Royal |
| County | WARREN |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 656.8ft / 200.2m |
| Height of Structure | 109.9ft / 33.5m |
| Overall Height | 109.9ft / 33.5m |
| Structure Type | UPOLE - Utility Pole/Tower used to provide service (Electric, Telephone, etc) |
| Lat / Lon | 38-56-19.00 N, 078-08-10.00 W |
1: WA07SH437 - WA03SH158
| Segment Length | 4.820960mi / 7.758585km |
| Receive Location | WA03SH158 |
| Receiver Callsign | WQQB430 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 177.8ft / 54.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB2-107AMPT |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.1° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 627.6ft / 191.3m |
| Lat / Lon | 39-00-19.80 N, 078-09-43.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10795.00000000 | 0.00100% | 55.2dBm | N | 30M0D7W, 185000.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C256A30-185 |
| 2: 10795.00000000 | 0.00100% | 55.2dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C128A30-163 |
| 3: 10795.00000000 | 0.00100% | 55.2dBm | N | 30M0D7W, 138000.0, 64QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C64A30-138 |
| 4: 10795.00000000 | 0.00100% | 56.2dBm | N | 30M0D7W, 109000.0, 32QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C32A30-109 |
| 5: 10795.00000000 | 0.00100% | 56.2dBm | N | 30M0D7W, 87000.0, 16QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C16A30-87 |
| 6: 10795.00000000 | 0.00100% | 57.2dBm | N | 30M0D7W, 44000.0, 4QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-C4A30-44 |
|