Path 1 of Microwave License WQSZ490
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQSZ490
Path 1:
MESQUITE GEN ⇢ HASSAYAMPA
Transmit and Receive Locations
MESQUITE GEN
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | MESQUITE GEN |
| Transmitter Callsign | WQSZ490 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 14.1ft / 4.3m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.9° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 85.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 37625 W Elliot Rd |
| City | Arlington |
| County | MARICOPA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 884.8ft / 269.7m |
| Height of Structure | 14.1ft / 4.3m |
| Overall Height | 22.0ft / 6.7m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 33-20-42.30 N, 112-51-51.00 W |
1: MESQUITE GEN - HASSAYAMPA
| Segment Length | 0.708984mi / 1.140999km |
| Receive Location | HASSAYAMPA |
| Receiver Callsign | WPSR436 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 895.0ft / 272.8m |
| Lat / Lon | 33-20-45.10 N, 112-51-07.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23075.00000000 | 0.00050% | 55.0dBm | N | 50M0D7W, 211000.0, QAM/64
| AVIAT NETWORKS | E600HP-23-50M-64Q-MG |
|