Path 23 of Microwave License WQTW277
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQTW277
Path 23:
Hogsback ⇢ WY ETS SEO
Transmit and Receive Locations
Hogsback
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Hogsback |
| Transmitter Callsign | WQTW277 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 9.8ft / 3.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11W |
| Polarization | H |
| Tilt | -1.4° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 36.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Alongside Hogsback Road |
| City | Big Piney |
| County | SUBLETTE |
| State | WY |
| Elevation (AMSL) | 8,944.9ft / 2,726.4m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 42-19-26.80 N, 110-19-12.60 W |
1: Hogsback - WY ETS SEO
| Segment Length | 18.129386mi / 29.176428km |
| Receive Location | WY ETS SEO |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 15.1ft / 4.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11W |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 6,819.6ft / 2,078.6m |
| Lat / Lon | 42-32-09.10 N, 110-06-37.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11405.00000000 | 0.00100% | 63.5dBm | N | 56M0D7W, 67000.0, 4QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 2: 11405.00000000 | 0.00100% | 62.5dBm | N | 56M0D7W, 135000.0, 16QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 3: 11405.00000000 | 0.00100% | 61.5dBm | N | 56M0D7W, 186000.0, 32QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 4: 11405.00000000 | 0.00100% | 59.5dBm | N | 56M0D7W, 241000.0, 64QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 5: 11405.00000000 | 0.00100% | 59.5dBm | N | 56M0D7W, 289000.0, 128QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 6: 11405.00000000 | 0.00100% | 56.5dBm | N | 56M0D7W, 337000.0, 256QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
| 7: 11405.00000000 | 0.00100% | 56.5dBm | N | 56M0D7W, 366000.0, 256QAM
| SAF Tehnika | Lum11_366M56W_HP ACM |
|