Path 17 of Microwave License WQUK255
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQUK255
Path 17:
EDOM HILL ⇢ North Shore
Transmit and Receive Locations
EDOM HILL
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | EDOM HILL |
| Transmitter Callsign | WQUK255 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 36.4ft / 11.1m |
| Antenna Make | JIROUS |
| Antenna Model | JRMB-1200-10/11 |
| Polarization | S |
| Tilt | -0.7° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 128.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 705000 VARNER RD |
| City | DESERT HOT SPRINGS |
| County | RIVERSIDE |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 1,545.3ft / 471.0m |
| Height of Structure | 32.2ft / 9.8m |
| Overall Height | 36.4ft / 11.1m |
| Structure Type | PIPE - Any type of Pipe |
| Lat / Lon | 33-52-00.00 N, 116-26-06.00 W |
1: EDOM HILL - North Shore
| Segment Length | 39.046086mi / 62.838603km |
| Receive Location | North Shore |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 9.8ft / 3.0m |
| Antenna Make | JIROUS |
| Antenna Model | JRMB-1200-10/11 |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Lat / Lon | 33-30-36.60 N, 115-54-29.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 76500.0, 0QPSK
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 2: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 153000.0, 16QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 3: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 102000.0, 16QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 4: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 255000.0, 64QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 5: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 229500.0, 64QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 6: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 204000.0, 64QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 7: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 340000.0, 256QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
| 8: 11225.00000000 | 0.00001% | 56.6dBm | N | 37M7D7D, 306000.0, 256QAM
| MIMOSA NETWORKS | B11 40M 256Q AMR |
|