Path 5 of Microwave License WQWK712
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQWK712
Path 5:
HONOLULU HILLS ⇢ KERN RIVER GAS REG
Transmit and Receive Locations
HONOLULU HILLS
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | HONOLULU HILLS |
| Transmitter Callsign | WQWK712 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.5° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 46.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | HONOLULU HILLS 7319 HONOLULU RD |
| City | TAFT |
| County | KERN |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 1,093.2ft / 333.2m |
| Tower Registration Number | 1296426 |
| Height of Structure | 89.9ft / 27.4m |
| Overall Height | 89.9ft / 27.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-09-10.70 N, 119-23-38.30 W |
1: HONOLULU HILLS - KERN RIVER GAS REG
| Segment Length | 17.952977mi / 28.892525km |
| Receive Location | KERN RIVER GAS REG |
| Receiver Callsign | WRBR367 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Diversity Height | 15.1ft / 4.6m |
| Diversity Gain | 38.7° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 349.1ft / 106.4m |
| Lat / Lon | 35-19-51.20 N, 119-09-43.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11265.00000000 | 0.00050% | 70.0dBm | N | 40M0D7W, 207000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4EH11-40M 128Q 207MB R |
|