Path 5 of Microwave License WQXT960
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQXT960
Path 5:
PH45102A ⇢ PH45109A
Transmit and Receive Locations
PH45102A
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PH45102A |
| Transmitter Callsign | WQXT960 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-11WA |
| Polarization | S |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 44.0dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 90.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3625 South US HWY 191 |
| City | Safford |
| County | GRAHAM |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 3,041.3ft / 927.0m |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-47-38.00 N, 109-42-25.10 W |
1: PH45102A - PH45109A
| Segment Length | 23.934870mi / 38.519451km |
| Receive Location | PH45109A |
| Receiver Callsign | WQXT961 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 146.0ft / 44.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 44.0° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,867.8ft / 1,483.7m |
| Lat / Lon | 32-47-34.70 N, 109-17-44.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00050% | 72.4dBm | N | 80M0D7W, 478000.0, 128QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-128Q-6 |
| 2: 11485.00000000 | 0.00050% | 73.4dBm | N | 80M0D7W, 398000.0, 64QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-64Q-5 |
| 3: 11485.00000000 | 0.00050% | 74.4dBm | N | 80M0D7W, 324000.0, 32QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-32Q-4 |
| 4: 11485.00000000 | 0.00050% | 74.4dBm | N | 80M0D7W, 244000.0, 16QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-16Q-3 |
| 5: 11485.00000000 | 0.00050% | 75.4dBm | N | 80M0D7W, 173000.0, 8QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-8Q-2 |
| 6: 11485.00000000 | 0.00050% | 75.4dBm | N | 80M0G7W, 121000.0, 4QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-4Q-1 |
|