Path 2 of Microwave License WQXT961
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQXT961
Path 2:
PH45109A ⇢ PH45102A
Transmit and Receive Locations
PH45109A
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PH45109A |
| Transmitter Callsign | WQXT961 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 146.0ft / 44.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-11WA |
| Polarization | S |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 44.0dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 270.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 24500 E. Highway 70 |
| City | Safford |
| County | GRAHAM |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 4,867.8ft / 1,483.7m |
| Height of Structure | 169.9ft / 51.8m |
| Overall Height | 169.9ft / 51.8m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-47-34.70 N, 109-17-44.70 W |
1: PH45109A - PH45102A
| Segment Length | 23.934870mi / 38.519451km |
| Receive Location | PH45102A |
| Receiver Callsign | WQXT960 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 44.0° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,041.3ft / 927.0m |
| Lat / Lon | 32-47-38.00 N, 109-42-25.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10995.00000000 | 0.00050% | 72.4dBm | N | 80M0D7W, 478000.0, 128QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-128Q-6 |
| 2: 10995.00000000 | 0.00050% | 73.4dBm | N | 80M0D7W, 398000.0, 64QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-64Q-5 |
| 3: 10995.00000000 | 0.00050% | 74.4dBm | N | 80M0D7W, 324000.0, 32QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-32Q-4 |
| 4: 10995.00000000 | 0.00050% | 74.4dBm | N | 80M0D7W, 244000.0, 16QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-16Q-3 |
| 5: 10995.00000000 | 0.00050% | 75.4dBm | N | 80M0D7W, 173000.0, 8QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-8Q-2 |
| 6: 10995.00000000 | 0.00050% | 75.4dBm | N | 80M0G7W, 121000.0, 4QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-4Q-1 |
|