Path 2 of Microwave License WQYB763
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYB763
Path 2:
WACO ⇢ POMPEYSPILLAR
Transmit and Receive Locations
WACO
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | WACO |
| Transmitter Callsign | WQYB763 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 150.9ft / 46.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | UHX6-59WC RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.3° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 257.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5960 CUSTER FRONTAGE ROAD |
| City | CUSTER |
| County | YELLOWSTONE |
| State | MT |
| Elevation (AMSL) | 2,785.1ft / 848.9m |
| Height of Structure | 195.9ft / 59.7m |
| Overall Height | 200.1ft / 61.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 46-04-26.50 N, 107-41-50.70 W |
1: WACO - POMPEYSPILLAR
| Segment Length | 13.794188mi / 22.199601km |
| Receive Location | POMPEYSPILLAR |
| Receiver Callsign | WMQ953 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 61.0ft / 18.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | UHX6-59WC RF |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Diversity Gain | 0.0° |
| Diversity Beamwidth | 0.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,298.9ft / 1,005.5m |
| Lat / Lon | 46-01-50.90 N, 107-58-38.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6256.54000000 | 0.00100% | 69.8dBm | N | 30M0D7W, 205000.0, 512QAM
| NOKIA | WVCE61-J-512F30S-205 HP |
| 2: 6345.49000000 | 0.00100% | 69.8dBm | N | 30M0D7W, 205000.0, 512QAM
| NOKIA | WVCE61-J-512F30S-205 HP |
|