Path 4 of Microwave License WQYQ453
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ453
Path 4:
NWFD 332 ⇢ NWFD 330
Transmit and Receive Locations
NWFD 332
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD 332 |
| Transmitter Callsign | WQYQ453 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Gain | 38.6dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 57.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4151 W El Camino Del Cerro |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,338.9ft / 712.9m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 32-17-37.50 N, 111-03-19.50 W |
1: NWFD 332 - NWFD 330
| Segment Length | 3.889589mi / 6.259688km |
| Receive Location | NWFD 330 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 47.9ft / 14.6m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 38.6° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,395.0ft / 730.0m |
| Lat / Lon | 32-19-25.90 N, 110-59-57.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17900.00000000 | 0.00100% | 56.6dBm | N | 56M0D7W, 400000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | FibeAir 1500P |
|