Path 3 of Microwave License WQYQ455
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ455
Path 3:
NWFD 333 ⇢ NWFD 331
Transmit and Receive Locations
NWFD 333
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD 333 |
| Transmitter Callsign | WQYQ455 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 54.1ft / 16.5m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Gain | 38.6dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 163.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Off Ina Rd and Shannon Rd |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,358.9ft / 719.0m |
| Height of Structure | 75.1ft / 22.9m |
| Overall Height | 75.1ft / 22.9m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 32-20-13.00 N, 111-01-40.80 W |
1: NWFD 333 - NWFD 331
| Segment Length | 3.207782mi / 5.162427km |
| Receive Location | NWFD 331 |
| Receiver Callsign | WQJM528 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 27.9ft / 8.5m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 38.6° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,309.1ft / 703.8m |
| Lat / Lon | 32-17-31.90 N, 111-00-46.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18060.00000000 | 0.00100% | 56.6dBm | N | 56M0D7W, 400000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | FibeAir 1500P |
|