Path 5 of Microwave License WQYQ455
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ455
Path 5:
NWFD 333 ⇢ NWFD 339
Transmit and Receive Locations
NWFD 333
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD 333 |
| Transmitter Callsign | WQYQ455 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 54.1ft / 16.5m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP3-18 |
| Polarization | H |
| Gain | 42.0dBi |
| Beamwidth | 1.3° |
| Azimuth | 349.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Off Ina Rd and Shannon Rd |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,358.9ft / 719.0m |
| Height of Structure | 75.1ft / 22.9m |
| Overall Height | 75.1ft / 22.9m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 32-20-13.00 N, 111-01-40.80 W |
1: NWFD 333 - NWFD 339
| Segment Length | 6.258427mi / 10.071965km |
| Receive Location | NWFD 339 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.4ft / 12.3m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP3-18 |
| Gain | 42.0° |
| Beamwidth | 1.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,700.1ft / 823.0m |
| Lat / Lon | 32-25-34.50 N, 111-02-51.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19380.00000000 | 0.00100% | 60.0dBm | N | 56M0D7W, 400000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | FibeAir 1500P |
|