Path 1 of Microwave License WQYQ537
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ537
Path 1:
RUSTON ⇢ RUSTON NW
Transmit and Receive Locations
RUSTON
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | RUSTON |
| Transmitter Callsign | WQYQ537 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 145.0ft / 44.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100CC |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 38.3dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 293.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 598 Woodward Ave (RUSTON CELL SITE) |
| City | RUSTON |
| County | LINCOLN |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 249.7ft / 76.1m |
| Tower Registration Number | 1021137 |
| Height of Structure | 384.8ft / 117.3m |
| Overall Height | 409.8ft / 124.9m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 32-32-34.50 N, 092-38-48.50 W |
1: RUSTON - RUSTON NW
| Segment Length | 2.068396mi / 3.328762km |
| Receive Location | RUSTON NW |
| Receiver Callsign | WQYQ538 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100CC |
| Gain | 38.3° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 244.1ft / 74.4m |
| Lat / Lon | 32-33-17.40 N, 092-40-45.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10735.00000000 | 0.00100% | 58.8dBm | N | 40M0D7W, 237000.0, 256 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-40M-256Q-237 |
|