Path 1 of Microwave License WQYQ538
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ538
Path 1:
RUSTON NW ⇢ RUSTON
Transmit and Receive Locations
RUSTON NW
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | RUSTON NW |
| Transmitter Callsign | WQYQ538 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100CC |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.2° |
| Gain | 38.3dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 113.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Highway 544 |
| City | Ruston |
| County | LINCOLN |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 243.8ft / 74.3m |
| Tower Registration Number | 1290739 |
| Height of Structure | 250.0ft / 76.2m |
| Overall Height | 259.8ft / 79.2m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-33-17.40 N, 092-40-45.60 W |
1: RUSTON NW - RUSTON
| Segment Length | 2.068396mi / 3.328762km |
| Receive Location | RUSTON |
| Receiver Callsign | WQYQ537 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 145.0ft / 44.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100CC |
| Gain | 38.3° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 250.0ft / 76.2m |
| Lat / Lon | 32-32-34.50 N, 092-38-48.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11225.00000000 | 0.00100% | 59.4dBm | N | 40M0D7W, 237000.0, 256 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-40M-256Q-237 |
|