Path 1 of Microwave License WQYQ556
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQYQ556
Path 1:
CMH ⇢ AUR
Transmit and Receive Locations
CMH
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CMH |
| Transmitter Callsign | WQYQ556 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 114.8ft / 35.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 19.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2000 Ogden Ave |
| City | Aurora |
| County | KANE |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 698.8ft / 213.0m |
| Height of Structure | 108.3ft / 33.0m |
| Overall Height | 114.8ft / 35.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 41-43-46.50 N, 088-16-11.80 W |
1: CMH - AUR
| Segment Length | 5.200756mi / 8.369808km |
| Receive Location | AUR |
| Receiver Callsign | WQNQ291 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 183.7ft / 56.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 735.2ft / 224.1m |
| Lat / Lon | 41-48-02.00 N, 088-14-10.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17840.00000000 | 0.00100% | 61.5dBm | N | 36M2D7W, 111000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 18HC40HFC111V04 |
|