Path 2 of Microwave License WRAA389
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAA389
Path 2:
TS-0000029283 ⇢ TS-CHI0005
Transmit and Receive Locations
TS-0000029283
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029283 |
| Transmitter Callsign | WRAA389 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.8ft / 17.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP1-23C |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 35.6dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 9.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 955 W CERMAK ROAD |
| City | CHICAGO |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 590.6ft / 180.0m |
| Height of Structure | 49.2ft / 15.0m |
| Overall Height | 55.8ft / 17.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 41-50-59.50 N, 087-38-56.80 W |
1: TS-0000029283 - TS-CHI0005
| Segment Length | 2.207625mi / 3.552829km |
| Receive Location | TS-CHI0005 |
| Receiver Callsign | WQGW740 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 472.4ft / 144.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP1-23C |
| Gain | 35.6° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 590.6ft / 180.0m |
| Lat / Lon | 41-52-53.20 N, 087-38-32.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23125.00000000 | 0.00100% | 52.6dBm | N | 42M6D7W, 67000.0, 0QPSK
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC171V04 AMR |
| 2: 23125.00000000 | 0.00100% | 50.1dBm | N | 45M2D7W, 110000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC171V04 AMR |
| 3: 23125.00000000 | 0.00100% | 49.6dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC171V04 AMR |
|