Path 1 of Microwave License WRAC539
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAC539
Path 1:
ANNA WT ⇢ VERONA
Transmit and Receive Locations
ANNA WT
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | ANNA WT |
| Transmitter Callsign | WRAC539 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 170.9ft / 52.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 124.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 12446 US-75 |
| City | Anna |
| County | COLLIN |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 718.2ft / 218.9m |
| Height of Structure | 170.9ft / 52.1m |
| Overall Height | 173.9ft / 53.0m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 33-21-15.10 N, 096-34-53.90 W |
1: ANNA WT - VERONA
| Segment Length | 9.357258mi / 15.059052km |
| Receive Location | VERONA |
| Receiver Callsign | WQDC296 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 87.9ft / 26.8m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 601.0ft / 183.2m |
| Lat / Lon | 33-16-41.20 N, 096-26-51.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6655.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 10M0D7W, 72300.0, 1024QA
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L1024A10-72-H |
| 2: 6655.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 10M0D7W, 66500.0, 512QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L512A10-67-H |
| 3: 6655.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 10M0D7W, 59700.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L256A10-60-H |
| 4: 6655.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 10M0D7W, 52000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L128A10-52-H |
| 5: 6655.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 10M0D7W, 44900.0, 64QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L64A10-45-H |
| 6: 6655.00000000 | 0.00100% | 68.4dBm | N | 10M0D7W, 36800.0, 32QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L32A10-37-H |
| 7: 6655.00000000 | 0.00100% | 68.4dBm | N | 10M0D7W, 29500.0, 16QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-L16A10-30-H |
| 8: 6655.00000000 | 0.00100% | 68.4dBm | N | 10M0D7W, 14700.0, 4QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67L4A10-15-H |
|