Path 1 of Microwave License WRAC580
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAC580
Path 1:
Mustang ⇢ Marble Falls
Transmit and Receive Locations
Mustang
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Mustang |
| Transmitter Callsign | WRAC580 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100A |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.1° |
| Gain | 38.3dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 254.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2101 Mustang Dr |
| City | MARBLE FALLS |
| County | BURNET |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 994.1ft / 303.0m |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 140.1ft / 42.7m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 30-35-11.10 N, 098-14-54.10 W |
1: Mustang - Marble Falls
| Segment Length | 2.020782mi / 3.252135km |
| Receive Location | Marble Falls |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 131.9ft / 40.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SC3-W100A |
| Gain | 38.3° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 789.0ft / 240.5m |
| Lat / Lon | 30-34-42.20 N, 098-16-51.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11285.00000000 | 0.00100% | 59.4dBm | N | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-S-11G-10M-HP |
| 2: 11285.00000000 | 0.00100% | 62.4dBm | N | 10M0D7W, 35000.0, 32QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-S-11G-10M-HP |
| 3: 11285.00000000 | 0.00100% | 62.4dBm | N | 10M0D7W, 25000.0, 16QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-S-11G-10M-HP |
| 4: 11285.00000000 | 0.00100% | 63.4dBm | N | 10M0D7W, 19100.0, 8QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-S-11G-10M-HP |
| 5: 11285.00000000 | 0.00100% | 63.4dBm | N | 10M0D7W, 12700.0, QPSK
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-S-11G-10M-HP |
|