Path 1 of Microwave License WRAK328
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK328
Path 1:
BINGHAM ⇢ CARDINGTON
Transmit and Receive Locations
BINGHAM
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BINGHAM |
| Transmitter Callsign | WRAK328 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 131.9ft / 40.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR6-107A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.6dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 204.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3323 Bingham Road |
| City | Edison |
| County | MORROW |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 1,069.9ft / 326.1m |
| Height of Structure | 148.0ft / 45.1m |
| Overall Height | 148.0ft / 45.1m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 40-34-05.00 N, 082-51-30.40 W |
1: BINGHAM - CARDINGTON
| Segment Length | 6.962073mi / 11.204374km |
| Receive Location | CARDINGTON |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR6-107A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.6° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 995.4ft / 303.4m |
| Lat / Lon | 40-28-34.40 N, 082-54-47.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10755.00000000 | 0.00100% | 64.1dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-L128F30-161-S |
|