Path 1 of Microwave License WRAK329
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK329
Path 1:
CARDINGTON ⇢ MARION
Transmit and Receive Locations
CARDINGTON
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | CARDINGTON |
| Transmitter Callsign | WRAK329 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 177.2ft / 54.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR8-59A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 299.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2188 County Road 51 |
| City | Cardington |
| County | MORROW |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 995.4ft / 303.4m |
| Height of Structure | 188.0ft / 57.3m |
| Overall Height | 188.0ft / 57.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 40-28-34.40 N, 082-54-47.60 W |
1: CARDINGTON - MARION
| Segment Length | 13.277448mi / 21.367988km |
| Receive Location | MARION |
| Receiver Callsign | WRAH719 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 180.1ft / 54.9m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR6-59B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.2° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 997.4ft / 304.0m |
| Lat / Lon | 40-34-10.20 N, 083-08-01.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5945.20000000 | 0.00100% | 69.2dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-L128F30-161-H |
|