Path 2 of Microwave License WRAK329
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK329
Path 2:
CARDINGTON ⇢ BINGHAM
Transmit and Receive Locations
CARDINGTON
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | CARDINGTON |
| Transmitter Callsign | WRAK329 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR6-107A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.6dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 24.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2188 County Road 51 |
| City | Cardington |
| County | MORROW |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 995.4ft / 303.4m |
| Height of Structure | 188.0ft / 57.3m |
| Overall Height | 188.0ft / 57.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 40-28-34.40 N, 082-54-47.60 W |
1: CARDINGTON - BINGHAM
| Segment Length | 6.962073mi / 11.204374km |
| Receive Location | BINGHAM |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 131.9ft / 40.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | PAR6-107A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.6° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,069.9ft / 326.1m |
| Lat / Lon | 40-34-05.00 N, 082-51-30.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11245.00000000 | 0.00100% | 63.8dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-L128F30-161-S |
|