Path 1 of Microwave License WRAK333
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK333
Path 1:
TS-0000029414 ⇢ TS-CHI0010
Transmit and Receive Locations
TS-0000029414
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029414 |
| Transmitter Callsign | WRAK333 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 160.8ft / 49.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 171.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 9399 W HIGGINS RD, SUITE 925 |
| City | DES PLAINES |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 633.2ft / 193.0m |
| Height of Structure | 164.0ft / 50.0m |
| Overall Height | 164.0ft / 50.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 41-59-19.10 N, 087-51-28.80 W |
1: TS-0000029414 - TS-CHI0010
| Segment Length | 5.398343mi / 8.687794km |
| Receive Location | TS-CHI0010 |
| Receiver Callsign | WQHM641 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 86.9ft / 26.5m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-11WA |
| Gain | 34.7° |
| Beamwidth | 3.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 633.2ft / 193.0m |
| Lat / Lon | 41-54-40.30 N, 087-50-35.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10815.00000000 | 0.00100% | 61.5dBm | N | 36M2D7W, 142000.0, 32QAM
| Dragonwave | 11HC40HFC200V03 AMR |
| 2: 10815.00000000 | 0.00100% | 58.5dBm | N | 36M3D7W, 200000.0, 128QAM
| Dragonwave | 11HC40HFC200V03 AMR |
|