Path 1 of Microwave License WRAK336
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK336
Path 1:
TS-0000029428 ⇢ TS-LAX0024
Transmit and Receive Locations
TS-0000029428
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029428 |
| Transmitter Callsign | WRAK336 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 36.1ft / 11.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.4° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 29.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10600 SHOEMAKER AVE |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| County | LOS ANGELES |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 150.9ft / 46.0m |
| Height of Structure | 39.4ft / 12.0m |
| Overall Height | 39.4ft / 12.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 33-56-18.90 N, 118-03-15.70 W |
1: TS-0000029428 - TS-LAX0024
| Segment Length | 4.913249mi / 7.907111km |
| Receive Location | TS-LAX0024 |
| Receiver Callsign | WQQV628 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 23.0ft / 7.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,256.9ft / 383.1m |
| Lat / Lon | 34-00-02.90 N, 118-00-45.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17920.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 36M2D7W, 57000.0, 0QPSK
| Dragonwave | 18HC40SFC111V04 AMR |
| 2: 17920.00000000 | 0.00100% | 52.0dBm | N | 36M2D7W, 111000.0, 16QAM
| Dragonwave | 18HC40SFC111V04 AMR |
|