Path 1 of Microwave License WRAK339
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK339
Path 1:
TS-0000029511 ⇢ TS-DAL0002
Transmit and Receive Locations
TS-0000029511
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029511 |
| Transmitter Callsign | WRAK339 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 19.7ft / 6.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.1° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 334.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1240 SARGENT RD |
| City | DALLAS |
| County | DALLAS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 413.4ft / 126.0m |
| Height of Structure | 23.0ft / 7.0m |
| Overall Height | 23.0ft / 7.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 32-44-18.30 N, 096-46-48.90 W |
1: TS-0000029511 - TS-DAL0002
| Segment Length | 3.178206mi / 5.114829km |
| Receive Location | TS-DAL0002 |
| Receiver Callsign | WQJW818 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 920.3ft / 280.5m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 426.8ft / 130.1m |
| Lat / Lon | 32-46-48.20 N, 096-48-13.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17915.00000000 | 0.00100% | 66.0dBm | N | 42M6D7W, 67000.0, 0QPSK
| Dragonwave | 18HC50HFC171V06HAAM |
| 2: 17915.00000000 | 0.00100% | 63.5dBm | N | 45M2D7W, 110000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 18HC50HFC171V06HAAM |
| 3: 17915.00000000 | 0.00100% | 63.0dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| Dragonwave | 18HC50HFC171V06HAAM |
|